Men äntliogen, äntligen så jag har saknat utställningarna, folket, katterna, domare, stämningen och atmosvären mm. åh...tänk att jag äntligen fann en plats på jorden där jag känner att jag hör hemma, det tog 43 år, två och ett halvt år sendan jag var på en utställning, helt plötsligt är två är bara borta - rent obehagligt. men nu kör vi i gen, med nya katter så gott det nu går, och leah som kastrat.

❤ 

S*Acoonitum's Arzelin Arrol kallas
TROLLET

S*Acoonitum's Arzelin Arrol (2021.11.22, grupp 6 f 09 "Trollet")

Umeå  BJK     15/5-2022                    EX 2

 

S*Acoonitum's Tuvalie (2021.05.28, Grupp 7,  fs 22)

Umeå  BJK      14/5-2022        EX3       Marcin Biernaczyk

Umeå BJK     15/5-2022          EX 2     Annicka Berner

FI*Hemingway's Peter Iron Shell (2020.10,12, Grupp 8 ns 09 24)

Umeå BJK                  14/5-22               CAC   Mrek skotrczyk      

SC(N)Hunstadmoen's Leah DVM 2015-04-26

(N)Hunstadmoen's Leah

Luleå NOS      29/8-2015               EX2                              Laura Ferrari

Luleå NOS    30/8-2015                 EX1                             Martin Kabina

Iggesund HÄK  14/11-2015            EX1  BIV  NOM              Mikael EdströmI

Iggesund HÄK  15/11-2015            EX1                              Kristina Rautio

Umeå BJK      9/4-2016                CAC, BIV                       Kristina Rautio

Umeå BJK   10/4-2016                 CAC, BIV, NOM               Malin Sundqvist

Skellefteå SOL 14/5-2016            CAC,NOM                       Anne-Gro Edström

                                             ❤    CHAMPION  ❤

Skellefteå SOL 15/5-2016            CACIB, NOM                 Malin Sundqvist

Harstad Hålka Norge 4/6-16    CACIB BIV NOM BIS           Steven Jones

Harstad Hålka Norge 5/6-16    CACIB BIV NOM BIS           Hanne Sofie Sneum

                           ❤       INTERNATIONAL CHAMPION ❤

Uleåborg, POROK Finland 2/7-16   CAGCIB NOM BIS            Hanne Sofie Sneum

Uleåborg, POROK Finland 3/7-16   CAGCIB BIV NOM BIS      Annelie Persson

Luleå NOS  27/8-16                       CAGCIB BIV                   Marie Westerlund

Luleå NOS 28/8-16                        CAGCIB                        Donatella Mastrangelo

Harstad Norge Hålka 10/9-2016     CAGCIB BIV NOM (skiljedomare) 

Harstad Norge Hålka 11/9-2016     CAGCIB BIV NOM BIS

         ❤         GRAND  INTERNATIONAL CHAMPION ❤

Umeå BJK        22/4-17                   CACS BIV                           Mats Askett

Umeå BJK        23/4-17                   CACS                                 Magdalena Kudra

Forshaga VÄK    1/7-17                   CACS                                Irene Eek Magnusson

Forshaga VÄK    2/7-17                   CACS BIV NOM                    Hannah Jensen

Luleå NOS      16/9-17                    CACS NOM                          Malin Sundkvist

Luleå NOS       17/9-17                   CACS                                Anne-Gro Edström

 Umeå BJK       21/4-18                  EX 2                                  Sirpa Lindelöf

Umeå BJK      22/4-18                   CACS BIV                              Dorte Kaae

                                       ( The 10 BIV 2 years and one day)

              New Titel DVM ( Distinguished Variety Merit)

 

Skellefteå SOL 16/6-18                CACS                          Fabio Bramilla

Skellefteå SOL 17/6-18                CACS BIV-T NOM         Steven L Jones

Luleå       NOS  15/9-18               CACS BIV NOM            Mats Askett 

WORLD SHOW IN TAMPERE 2018  

Tampere          27/10-18            CACS BIV NOM            Bette Lind

SUPREME CHAMPION ❤

 

Umeå BJK        25/5-19                HP  BIV                 Marie Westerlund

Umeå BJK        26/5-19                HP NOM                Vladimir Isakov

Leah kastrerades i  November 2021, så Leah går nu i kastrat klass

Umeå BJK     14/5-2022      CAP                   Annika Berner

Umeå BJK     15/5-2022      CAP               Sara Moroni

Seniorklass  14-15/5          EX2

SC(N)Hunstadmoen's Jörgen 2014-11-04

 (N)Hunstadmoen's Jörgen

Skellefteå Solkatten  23/5-15         EX1 NOM                    Henry Hornell

Skellefteå Solkatten, 24/5-15         EX1                            Irene Eek Magnusson

Uleåborg POROK       4/7-15            EX1                            Luigi Comorio

Uleåborg POROK       5/7-15            EX1  NOM                   Irene Eek Magnusson

Luleå NOS              29/8-15             EX1 NOM                    Martti Peltonen

Luleå NOS              30/8-15             EX1                           Mira Fonsen

Iggesund HÄK        14/11-15            CAC                           Mikael Edström

Iggesund HÄK      15/11-15              CAC                           Kristina Rautio              

Umeå BJK             9/4-16               CAC          Kristin Rautio/ Malin Sundqvist

                                          ❤ CHAMPION ❤

Umeå BJK            10/4-16                 EX1   CACIB                      Charles Spijker

Skellefteå SOL    14/5-16                   CACIB                      Satu Hämäläinen 

Harstad Hålka Norge 4/6-16             CACIB  NOM             Steven Jones

                               ❤ INTERNATIONAL CHAMPION ❤

Harstad Hålka Norge             5/6-16      CAGCIB                  Karina Bjuran

Uleåborg, POROK Finland      2/7-16      CAGCIB                  Hanne Sofie Sneum

Uleåborg, POROK Finland      3/7-16      CAGCIB                  Veikko Saarela

Luleå NOS                            27/8-16     CAGCIB                  Boris Lupan

Luleå NOS                           28/8-16      CAGCIB                  Charles Spijker

Harstad Norge Hålka           10/9-16       CAGCIB 

               ❤      GRAND INTERNATIONAL CHAMPION  ❤

Harstad Norge Hålka 11/9-16          CACS

Umeå BJK                 22/4-17         CACS                     Mats Askett

Umeå BJK                 23/4-17         EX1                      Hannah Jenssen

Forshaga VÄK           1/7-17           CACS NOM              Åsa Carnbrand

Forshaga VÄK            2/7-17          CACS                     Maud Olsen Johansson

Luleå NOS               16/9-17          CACS BIV NOM        Marteinn Tausen

LuleÅ NOS               17/9-17          CACS BIV               Anne-Gro Edström                                

Umeå BJK               21/4-18          CACS                     Anne Veland

                             21/4-18           BIS Avelshane

Umeå BJK              22/4-18           CACS                   Veiiko Saarela

                             22/4-18           BIS Avelshane

Skellefteå SOL       16/4-18           CACS NOM             Fabio Bramilla

Skellefteå SOL       17/4-18           CACS NOM             Eric Reijers 

WORLD SHOW IN TAMPERE 2018 

Tampere WS           27/10-2018     CACS                  Elena Zagorskaya

SUPREME CHAMPION 

 

 

 

S*Acoonitum's Night Snow ( Nelly) 2017-12-20

S*Acoonitum's Night Snow (Nelly) 2017-12-20

Umeå BJK   21/4-2018     EX 2

Umeå BJK   22/4-18         EX2

Skellefteå SOL 16/6-18    EX1

Skellefteå SOL 17/6-18    EX1

S*Acoonitum's Disa 2016-11-20

S*Acoonitum's Disa  ( 20/11-2016)

Umeå bjk    22/4-2017         EX1                              Michael Edström

Umeå bjk  23/4-2017           EX1                             Donatella Mastrangelo

Forshaga VÄK 1/7-17            EX1 BIV                       Åsa Carnbrand

Forshaga VÄK 2/7-17           EX1                              Hannah Jensen

Luleå NOS       16/9-17        EX2                              Roberto Lubrano

Luleå NOS        17/9-17       EX1                               Marteinn Tausen

 

DK*Coogan's Joker 2017-01-15

DK*Coogan's Joker

Forshaga VÄK          1/7-17          EX 3                                  Åsa Carnbrand 

Luleå NOS             16/9-17          EX 2                                  Roberto Lubrano

Luleå NOS            17/9-17           EX2                                   Marteinn Tausenn

Luleå NOS            16/9-18           CAC                                   Martin Kobana

Luleå NOS            14/9-19           CAC BIV                           Lene Glem

Skellefteå  SOL      2/11-19         CAC                                   Annicka Berner

                                          🤩CHAMPION🤩

Skellefteå  SOL   3/11-19                CACIB NOM                      Karl Preiss            

 

CH S*Acoonitum's Obelix

S*Acoonitum's Unstoppable

S*Acoonitum's Unstoppable (Astrid) 2018-11-07

 Umeå BJK         25/5-19        EX1                                            Anna Wilczek

Umeå BJK          26/5-19       EX1                                             Donatella Mastrangalo

Luleå NOS          14/9-19         EX2                                             Lene Glem

Luleå NOS          15/9-19        CAC BIV NOM                              Glenn Sjöholm

Skelleftå  SOL     2/11-19        CAC                                          Annicka Berner

Skelleftå  SOL     3/11-19       CAC                                            Karl Preiss

 

 

Umeå  BJK           25/5-19           EX1 NOM                        Jorge Fernandez Gonzalez-Redondo

Umeå  BJK           26/5-19           EX1 NOM                               Donatella Mastrangelo   

Finland POROK     6/7-19             EX 3                                     Comorio Luigi

Finland POROK    7/7-19             EX 3                                       Jaana Jyrkinen

Luleå     NOS       14/9-19             EX2                                      Dorota Szadurska

Luleå  NOS          15/9-19          EX1 BIV                                   Jaana Jyrkinen

Skellefteå SOL     2/11-19           EX 2                                       Anne Veland

Skellefteå SOL     3/11-19          EX 2                                          Karl Preiss

HR*Felis Admiranda's Michelangelo

Skellefteå SOL  2/11-19        EX 1 BIV                             Anne Veland

Skellefteå SOL 3/11-19         EX 1 BIV-T  NOM                    Annicka Berner

IC S*Acoonitum's Pocahontas (Pocca) 2013-05-15

IC S*Acoonitum’s Pocahontas

 Skellefteå Solkatten 17/5-2014           EX1 CAC                  Mats Askett 

Skellefteå Solkatten  18/5-2014           EX1 CAC                  Vera Vasiovena 

Luleå Norrskenskatten 30/8-2014        CHAMPION               Nurit Pahl 

Luleå Norrskenskatten 31/8-2014        EX1 CACIB                Svetlana Stoliarova 

Uleåborg POROK  4/7-2015                 EX1  CACIB               Eric Reijers 

Uleåborg POROK  5/7-2015                EX1 CACIB  NOM        Pia Nyman 

                                               INTERNATIONAL CHAMPION

 

Luleå NOS 29/8-2015                       EX2                           Mira Fonsen 

Luleå NOS 30/8-2015                       EX2                           Yan Rocha

 

 

 Pocca really HATE show, so her showcareer is over, and we are so proud over her anyway ❤